Kaip vaisių valgymas gali tapti maloniu įpročiu?

Ar kasdien suvalgote bent 400 g vaisių ir daržovių? 400 g vaisių „krepšelį“ sudarytų bananas, obuolys ir didesnis apelsinas. Atrodo, kad kasdienė vaisių norma nėra labai didelė, tačiau ir ją ne kasdien pavyksta suvalgyti. Visgi, yra būdų, kaip galime save paskatinti suvalgyti daugiau vaisių.

Išorinė ar vidinė motyvacija?

Kai siekiame savo elgesį paversti įpročiu, galime remtis vidine arba išorine motyvacija. Išorinės motyvacijos sąvoka jau iš savęs sufleruoja, kad veiksmas yra skatinamas išorinių veiksnių, kaip pripažinimas, atlygis arba baimė dėl pasekmių. Tuo tarpu vidinė motyvacija kyla iš asmeninio noro ar tiesiog pasitenkinimo veikla, pavyzdžiui, mokymasis iš smalsumo. Galėtų atrodyti, kad vidinės motyvacijos vedami tikslai bus pasiekiami lengviau – ir tai iš dalies yra tiesa. Tačiau kartais prireikia ir išorinio paskatinimo, kuris vėliau gali tapti vidinės motyvacijos varikliu.

2010 m. Nyderlandų mokslininko Gert-Jan de Bruijn atliktame tyrime apie studentų vaisių vartojimo įpročius buvo pastebėta, kad tiriamieji, kurie turėjo stipresnius vaisių valgymo įpročius, juos vartojo dažniau ir nesąmoningai (paprastai tariant, „iš įpročio“). Mokslininkas išvadose teigė, kad žmonėms, neturintiems šio įpročio, reikia taiklių, įtikinančių išorinių žinučių, kurios būtų susijusios ne tik su vaisių vartojimo nauda sveikatai, bet ir keičiant jų situacinius įsitikinimus.

Kaip vaisių vartojimą paversti įpročiu?

Prisiminkite, kaip įpratote išgerti daugiau vandens – greičiausiai pilną stiklinę ar gertuvę laikėte pasiekiamoje, matomoje vietoje, pavyzdžiui, darbe prie kompiuterio. Tą patį galite taikyti su vaisiais – pasidėkite kasdien po mėgstamą vaisių prie stiklinės vandens ir tikrai prisiminsite, kad šiandien užkandžiui jį turite suvalgyti. Žinoma, vieno vaisiaus per dieną nepakaks, tad antrą vaisių siūlome įsidėti į automobilį / rankinę / sportinį krepšį, kad užkandis būtų visada po ranka.

Visgi, vaisiai nėra vien užkandžiai – jie puikiai dera salotose ar kituose patiekaluose. Paeksperimentuokite su skoniais – kriaušės, vynuogės, pelėsinis sūris, gražgarstės, riešutai – štai ir jūsų gaivi, maistinga vakarienė.

Kad įprotis taptų dar tvirtesnis, tam reikia autonomiško apsisprendimo. Taigi, sprendimas valgyti daugiau vaisių ar daržovių turi būti individualiai jūsų – pagalvokite, kodėl JUMS tai yra svarbu? Tai gali būti ne tik privalumai sveikatai, bet ir tai, kad atrandate naujų skonių, suvalgote daugiau skaidulų, turite daugiau energijos, jaučiatės neapsunkęs, sutaupote pinigų, neperkate brangesnių užkandžių ir pan.

Na ir pabaigai, idealu, kai naujas įprotis jungia mus su kitais žmonėmis – jausdami kitų palaikymą, įprotį „apipinsime“ maloniomis emocijomis. Idealu, kai vaisių dėžutę galite rasti darbovietės virtuvėlėje – proga ne tik paplepėti su kolegomis, bet ir suvalgyti dalį kasdienės vaisių porcijos.

„Snackbox“ užtikrina, kad šviežių vaisių dėžutės jūsų darbovietes pasiektų kiekvieną savaitę – pasirūpiname skonių įvairove, kad savo mėgstamą vaisių rastų kiekvienas.